ponedjeljak, 14. svibnja 2012.


KAKO DONIJETI ISPRAVNU ODLUKU


„Odlučivanje je proces izabiranja načina rješavanja nekog problema u skladu s ciljevima i okolnostima u kojima djelujemo.“[9]



Da biste donijeli najbolju moguću odluku o svojem budućem profesionalnom razvoju, slijedi nekoliko korisnih savjeta:

  1. Pri izboru posla ne dopustite da vas vodi samo instinkt, nego u obzir uzmite i činjenice. Što god da odaberete, uvijek morate znati posljedice tog izbora. Zapitajte se, dakle, što  vas čeka ako odaberete svaku pojedinu opciju. To znači da biste trebali biti upoznati s aktualnom situacijom na tržištu rada, kao i s predviđanjima za godine koje slijede. Ne dopustite da doživite neuspjeh samo zato što „niste znali“.

  1. Trebali biste, osim toga, poznavati specifične zahtjeve za Vaše zanimanje, dakle, što poslodavci žele i očekuju. Koje su sposobnosti u njihovim očima nužne za osobu Vašeg zanimanja, koje su poželjne, a koje će vam osigurati apsolutnu prednost pred konkurencijom?  Kako se te sposobnosti mogu steći i jeste li Vi uopće spremni poraditi na tome? Ne odaberite posao koji od Vas zahtijeva angažman kakav niste spremni prihvatiti.

  1. Računajte s tim da ljudi koji Vas okružuju mogu, a i žele, utjecati na Vaš izbor. Tu su ponajprije roditelji, koji vam uvijek žele samo najbolje. Također, na vaš izbor mogu utjecati i prijatelji koje ne želite izgubiti, pa možete odabrati i put sličan njihovu.


„Želimo li pobjeđivati i biti uspješni, moramo u životu svakodnevno donositi mnoštvo dobrih odluka. Također, trebamo znati živjeti s lošim odlukama koje smo donijeli i prihvatiti njihove posljedice“.[10]



[9] Srića,V.; Život kao igr; Algoritam; Zagreb, 2009., str. 77.
[10] Srića, V.; Život kao igra; Algoritam, Zagreb 2009., str. 78. 

Nema komentara: